Trambolinin Yararları…

Zıplamak başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubundan bireyler için oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Çocukluğunda yatağında zıplamayan çocuk yoktur diye düşünüyorum.


Günümüzde zorlu iş ve şehir hayatı nedeniyle kendimize ve ailemize neredeyse hiç vakit ayıramıyoruz. Spor yapmak veya çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirmek arasında bir tercih yapmamız gerekiyor veya bunlardan hiçbirini yapamıyoruz. Trambolinler tam da bu noktada ihtiyacımızı karşılamıyor mu sizce de?


Yorucu bir iş gününden sonra zorlu bir trafikten geçerek eve geliyorsunuz ve ilgi isteyen çocuklarınızla trambolinde zıplayacağınız 10 dakika hem eğleneceksiniz hem çocuklarınızla keyifli vakit geçireceksiniz hem de bunların dışında kendiniz için iyi olan bir değil birçok şey yapmış olacaksınız.Trambolinin faydalarını sizin için listeledik…

1) Eğlenirken Kilo Verdirir


Trambolinde zıplamak diğer kardiyo hareketlerinden çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Örneğin; trambolinde 10 dakika zıplamak yarım saat koşu yaptığınızda yaktığınız kaloriye eşittir. On dakika zıplayarak veya yarım saat koşarak yaklaşık 300 kalori yakarsınız. Düşünebiliyor musunuz? Bir saat zıpladığınızda 1000 kalori yakabilirsiniz. Üstelik bunu yaparken eğleneceksiniz de. Ritmi yüksek bir müzik eşliğinde, kollarınızı da sağa sola açarak hareket ettirebilir, müziğin ritmine uygun hareketlerle kalori yakarken aynı zamanda stres de atabilirsiniz.


Trambolinler son zamanlarda spor salonlarının yeni gözdesi haline geldi. Birçok spor salonu trambolin için alan ayırmakta veya sadece trambolinden oluşan devasa alanlarda trambolinli sportif aktiviteler gerçekleşmektedir. 500-1000 m2 alanlara özel olarak projelendirilen trambolin arenalar son zamanlarda oldukça popüler. Her yaş grubundan kişinin girebildiği bu alanlarda hem çocuk ebeveyn aktiviteleri yapılabiliyor hem de spor grupları oluşturularak aktivite saati organize ediliyor. Her giriş için ve her saat için ücretlendirilen bu alanlar, yatırımcı yönünden de oldukça avantajlı ve getirisi yüksek yatırımlar olarak görünüyor.

2) Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir


Hareket etmek genel olarak vücutta oksijen akışını hızlandırır. Zıplamak kan dolaşımını düzenleyici ve hızlandırıcı etkiye sebep olmaktadır. Zıpladığımızda havadayken vücut kütlemiz düşer ve hücrelere kan ulaşması kolaylaşır. Hücrelere daha fazla ve hızlı kan gitmesiyle hücrenin oksijenlenmesi artar.

Vücutta oksijen dolaşımının artması, hücrelerin daha fazla oksijenlenmesi demektir. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.


Bağışıklık sistemini güçlendirici bir diğer etki de lenfatik sıvı dolaşımını arttırmasıdır. Virüslere, bakterilere karşı vücudumuzun savunma mekanizması konumunda olan akyuvarlarımızın 3’te ikisi bu sıvının içerisinde bulunuyor. Zıplamak lenfatik sıvının dolaşımını hızlandırıyor. Lenfatik sıvının dolaşımının artması ile zararlı maddelerin vücudumuzdan uzaklaşması sağlanarak adeta bir detoks etkisi yaratıyor. Böylelikle bağışıklık sistemini güçlendirmiş oluyor.

3) Kalp Sağlığımızı Koruyalım Derken…


Egzersiz yapmak kalp sağlığımız için oldukça önemlidir. Kalp atış hızımızı arttıran egzersizlere kardiyovasküler egzersizler diyoruz. Koşu, tempolu yürüyüş, hafif koşu kalp atış hızımızı arttıran egzersizlerdir. Koşarken giydiğimiz ayakkabı veya koştuğumuz zeminin yapısı ayak, bilek, bacak ve bel sağlığımız için oldukça önemlidir. Kalp sağlığımızı koruyacağız diye diğer organ sağlığımızı olumsuz etkilemiş olmamalıyız.


Trambolinlerde zıplarken, koştuğumuzda oluşabilecek olumsuz etkileri %95 oranında azaltmış oluyoruz. Yumuşak zemin yapısı ve itme kuvveti sayesinde ayak, bilek ve bel sağlığı için de olumsuz etki yapmasının aksine bel ve bacak kemik ve kas sağlığı açısında oldukça faydalı bir egzersiz olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik kalbimiz için normal bir koşu egzersizinin sağladığı faydanın çok daha fazlasını yapmış oluyoruz. Yarım saatlik bir koşu egzersizi yerine on dakikalık bir trambolin aktivitesi aynı oranda kalori yakmanızı sağlıyor.

4) Daha Güçlü Kemikler


Sağlığımız için beslenmemize gösterdiğimiz hassasiyeti egzersiz konusunda göstermeliyiz. Egzersiz yaparak sadece kalori yakarak kilo vermek ya da formda kalmak olmamalı amaç. Bunların yanında kas ve kemik yapısını da güçlü tutmaya yönelik egzersizler yapmalıyız. Koşu, yürüyüş gibi egzersizler vücudumuzun belli bölgelerini çalıştırıyor ve dolayısıyla çalışan yerlerdeki kas ve kemik yapısı güçleniyor. Trambolinde zıplamak vücudun her bir noktasını çalıştırdığı için tüm vücut egzersizi olarak adlandırılıyor.


Zıplama aktivitesinin çocuklar üzerinde etkisini gösteren bir araştırma, çocuklarda kemik yoğunluğunu arttırdığını gösteriyor. Günde ortalama on dakika zıplayan bir çocuk, sekiz ay boyunca düzenli olarak bu aktiviteyi yaptığında kemik yoğunluğunda %1,2 oranında bir artış olduğu tespit edilmiş. Bu çalışma, gelişme çağında temellerinin sağlam atılması gereken vücudumuzu taşıyan kemiklerimiz için trambolinde zıplamanın ne kadar faydalı bir aktivite olduğunu gözler önüne seriyor.

5) Stresden Uzaklaşın


İş, trafik, hava kirliliği gibi bir sürü etken var stres olmamıza. Stressiz bir hayat hayalden ibaret hepimiz için. Stresten uzak kalalım dedikçe aksiliklerle karşı karşıya buluruz kendimizi. Bu zorlu hayatın içerisinde kendimizi şımarttığımız bir yarım saat tüm günümüzün ağırlığını, yorgunluğunu alır üzerimizden.


Trambolinde zıplamak endorfin hormonu salgılamamıza neden olur. Endorfin hormonu salgılanması sinir sistemini dengeye sokarak stresten uzaklaşmamızı sağlıyor. Zihnimizi boşaltabilmek stresten uzaklaşmak sinir sistemimiz için oldukça önemli.

10 dakikalık da olsa hiçbir şey düşünmemek, zihnimizi boşaltmak hem zihinsel sağlığımız için hem de vücut sağlığımız için oldukça önemli. Düzenli olarak günde sadece 10 dakika zıplayarak, 300 kalori yakmamıza, kalp sağlığımızı korumamıza ve bunu yaparken kemik ve kas yapımızın güçlenmesine, kan dolaşımımızın hızlanarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesine, zihnimizi boşaltarak ve endorfin hormonu salgılanması ile stresten uzaklaşmaya ne dersiniz?


Hem sağlıklı bir aktivite yapabileceğiniz, spor yaparken eğleneceğiniz, çocuklarınızla keyifli vakit geçireceğiniz harika bir aktivite. Üstelik isterseniz evinizde, isterseniz bahçenizde kullanabileceğiniz farklı boyutta ve özelliklerde, her bütçeye hitap eden trambolin modellerimiz için lütfen aşağıdaki linki tıklayın.Kendiniz için güzel bir şeyler yapın! Bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz. Keyifli, sağlıklı zıplamalar…

396 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör