Günümüz Çocukları

Güncelleme tarihi: 27 Tem 2020

Hızla gelişen teknoloji hayatımızda birçok değişikliği beraberinde getirdi. Buna bağlı olarak çocuklarımızın oyun oynama, sosyalleşme kavramları da değişti. Çok değil bundan sadece 15 yıl önce cep telefonlarımızda internet, sosyal medya, navigasyon gibi uygulamalar yoktu. Sesli arama ve kısa mesajlarla iletişim kuruyorduk. Günümüzde ise akıllı telefonlar sayesinde birçok işimizi yapabiliyor, takip edebiliyor, görüntülü konferanslar düzenleyerek toplantılara katılabiliyoruz.


Teknolojinin hayatımıza kattığı rahatlığı inkar etmek imkansız. Peki ya teknolojinin hayatımıza kattığı olumsuzluklar. Ekran bağımlılığının psikolojik sorun olarak uzmanlar tarafından ele alınması, buna bağlı yeme içme alışkanlıklarının değişmesi, çocukların gelişimlerinin olumsuz etkilenmesi, konuşma geriliği, obezite, asosyal bir nesil yetişmesi gibi...


Bu noktada biz ebeveynlere çok büyük görevler düşüyor. Çocuğa oyun oynama yaşında olduğunu hatırlatacak aktiviteler geliştirmek gerekiyor. Çocukların; motor becerilerini geliştirecek, kas ve kemik gelişimine katkı sağlayacak, zihinsel yetilerini güçlendirecek aktivitelere yönlendirilmesi gerekiyor.


Bizler çocukluğumuzda sokakta ip atlardık, top oynardık, saklambaç oynardık. Fakat şimdiki çocuklar arkadaşlarıyla online oyunlar oynamayı tercih ediyorlar. Bizler çocuklarımızı enerjilerini harcayabilecekleri, gelişimlerine katkıda bulunacak aktivitelere yönlendirmeliyiz. Günümüzde açılan iç mekan oyun alanları tam da bu noktada ihtiyaçlara cevap verir nitelikte karşımıza çıkıyor.


İç mekan oyun alanlarında bulunan aktiviteler zıplama, atlama, tırmanma, itme, çekme, kaldırma gibi motor becerilerini desteklediği kadar, çocukların zihinsel gelişimlerine de katkı sağlıyor.


Doğru projelendirilen soft play oyun alanları (yumuşak oyun alanları) 1 – 14 yaş aralığındaki çocukların oyun oynayabileceği aktiviteleri barındırabilir. Örneğin 1-4 yaş aralığındaki çocukların kova kürekle oynayabilecekleri kum havuzları tasarlanmaktadır. Yine aynı yaş grubu çocukların zıplayabilecekleri mini trambolinler enerjilerini atmaları için oldukça önemli bir yere sahiptir. Üstelik bu mini trambolinleri evimizde, bahçemizde de kullanabiliriz. Tırmanma duvarları, mini top havuzları, mini köprüler, süngerden yapılmış puzzle oyuncaklar ile hem enerjilerini harcayıp, hem de sosyalleşerek eğlenirken öğreneceklerdir.


Küçük yaş grubu çocukların oyun alanlarında kullanılan döşeme malzemelerinin, havuz toplarının farklı farklı renklerde olması renk algılama yeteneklerinin gelişmesine ve öğrenmelerine katlıda bulunmaktadır. Kum havuzlarındaki kumun küçük taneli olduğunu, süngerlerin yumuşak olduğunu, kaydırakların sert olduğunu dokunarak ve görerek öğrenmekte ve dolayısıyla duyu algılarının gelişime de destek olmaktadır.

Trambolinde zıplamak 1-13 yaş aralığı çocukların tümünün zevkle yaptığı bir aktivitedir. Çocukların kas gelişime ve sinir yapısının gelişime önemli katkı sağlamaktadır. Ciddi bir kalori yakımı da sağladığı için kilo vermeye de yardımcıdır.


Soft play sistemler, büyük top havuzları labirent mantığı ile üretilmektedirler. Çocukların enerji harcamalarının yanında zihinsel gelişimlerine de ciddi katkı sağlamaktadırlar. Top havuzlarının birbiriyle bağlantılı geçiş tünelleri, tünellerin içerisinde bulunan engeller, sosisler, merdaneler, ağ köprüler çocukların sorun çözme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Top havuzlarına kayan kaydıraklar çocukların cesaretlerini toplamalarına ve kendilerine güven duygusunun gelişimine katkı sağlamaktadır.


Apartmanlarda yaşayan çocukların yaz kış demeden iç mekan oyun alanlarında akranlarıyla bir arada oynayabilmeleri, sosyalleşmeleri açısından da oldukça önemlidir. Bir arada vakit geçirmek, alanı ortak kullanabilmeleri, paylaşımcı olmayı öğretmektedir.

Çocukların 2-8 yaş dönemleri yetişkinlere özenme dönemleridir. Bu yaş grubu çocukların içerisinde oynayabilmeleri için tasarlanan birbirinden renkli ve farklı konseptte oyun evleri de çocuklar tarafından çok sevilmektedirler. İçerisinde evcilik oynarken anne baba rolleri onlara cinsel kimlik gelişimi açısından da katkı sağlayacaktır.


Çocukların meslek seçimlerine katkıda bulunacak, farklı aktivitelerin ve meslek gruplarının minik bir yansıması olarak görülebilecek meslek atölyeleri de çocukların gelişimi ve eğitimi açısından önemli bir yere sahiptir. Doktor (muayenehane) meslek atölyesinde doktorculuk oynarlarken organların yerlerini öğrenebilir, manavda meyve sebze satarken, meyve ve sebzelerin isimlerini veya renklerini öğrenebilir, alışveriş keyfi yaşayabilirler. Kuaför dükkanında müşterisinin saçını yapabilir veya okulda sıralarda oturan diğer çocuklara öğretmenlik yapabilirler. Belki de çocuklar meslek atölyesi oyun alanlarında geleceklerinde olmak istedikleri mesleğe karar verecek veya hangi mesleği yapamayacağını anlayacaklardır. En önemlisi de çocuklar meslek atölyesi oyun alanlarında çok eğleneceklerdir.


Çocukların eğitimine destek olması için tasarlanan trafik eğitim alanları, çocukların trafik lambalarında ne zaman durup ne zaman karşıdan karşıya geçmeleri gerektiğini yerinde öğreneceklerdir. Akülü veya pedallı arabaların bulunduğu trafik eğitim alanlarında trafik işaretçilerinin ne anlama geldiğini öğreneceklerdir.


Daha büyük yaş grubu çocukların da keyifli vakit geçirebilecekleri ve aynı zamanda gelişimlerine katlı sağlayacak ninja parkur oyun alanları da günümüzde oldukça popülerdir. 8-14 yaş arası çocuklara hitap eden ninja parkurlar çocukların kas gelişimi için oldukça yararlı oyun alanlarıdır. Parkurda aşılması gereken engeller, tutarak kayılması gereken ziplinelar, zıplama aktivitelerini yapabilecekleri geçişler, zeka gelişimine katlı sağlayacak örümcek ağı mantığıyla tasarlanan alanlar gibi birçok aktivite içermektedir. Çocuklar heyecan duygusu yaşarken aynı zamanda eğlenmeleri ve öğrenmeleri hedeflenerek tasarlanmaktadırlar.


Her yaş grubu çocuğa hitap edebilecek şekilde tasarlanan eğitici duvar panoları da eğlenceli aktiviteler arasında yerini almaktadır. Resimli veya yazılı eğitici duvar panoları çocukların öğrenmesi için birçok alternatif sunuyor. Resimleri algılamalarını hedefleyen eşini bul oyunu, yazlık – kışlık kıyafetler, meyve ve sebze isimleri gibi farklı oyun grupları bulunmaktadır. Rakamlardan oluşan panolar ile dört işlem yapmayı öğrenebilirler. Fermuar açma kapatma, boncukları bir noktadan başla bir noktaya götürmelerini hedefleyen duvar labirentleri, ayakkabı bağlamayı öğrenebilecekleri eğitici panolar gibi birçok seçenek bulunmaktadır.


Otomatik veya manuel olarak tasarlanan dönenceler de çocuklar için oldukça keyifli aktivitelerdendir. 2-10 yaş arası çocukların rahatlıkla kullanabileceği dönen oyuncaklar oyun alanlarının vazgeçilmezleri olarak görülmektedir. Dönen palmiye, dönen kule, dönen toplar gibi birçok seçenek mevcut.


Tamamen hayal gücüyle sınırlı olan iç mekan oyun alanları günümüzde çocukların ve dolayısıyla ailelerin keyifli vakit geçirebilecekleri, eğlenirken öğrenebilecekleri en önemlisi de hem ailelerin hem de çocukların mutlu olmasına katkı sağlayacak alanlardır. Mutlu çocuk mutlu ebeveyn düşüncesiyle tasarlanan alanlar yeni nesil oyun alanları olarak adlandırılıyor ve popülaritesi de her geçen gün artmaya devam ediyor.


Çocuklarımız ekran bağımlısı olmasın... Onlar için gerekli olan şey OYUN... Mutlu yarınlar için hep birlikte üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirelim.

Sevgiyle Kalın...

VİMBA TOYS

21 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör