top of page

ÇOCUKLU AİLELERİN MEKAN SEÇİMLERİ HAKKINDA

Oyun ve oyun alanları çocukların gelişiminde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Oyun alanları çocukların eğlenceli vakit geçirdiği, enerji harcadıkları ve sosyal açıdan kendilerini geliştirdikleri mekanlardır. Bu anlamda oyun alanlarının sahip oldukları fiziksel koşullar önem kazanmaktadır.Oyun sağlıklı, sosyal, fiziksel ve zihinsel olarak çocuğun gelişimi için başlıca bileşen ve çocuğun yaparken öğrendiği, sosyal ve fiziksel çevreyle uzlaştığı bir işlemdir .Oyun ve onun aracı oyuncak çocuğun hayatının önemli bir kısmını oluşturur; kişilik ve yeteneklerini geliştirmesine fırsat yaratarak onu yetişkin dünyasına hazırlar .Çocuk oyun oynadıkça duyguları keskinleşir, yetenekleri serpilir, becerileri artar. Çünkü oyun, çocuğun en doğal öğrenme ortamıdır. Duyduklarını, gördüklerini sınayıp, denediği, öğrendiklerini pekiştirdiği bir deney odasıdır. Oyun, çocuğun özgürlüğüdür. Çocuğun eğitiminde ve kişilik gelişiminde oyun önemli bir yer tutmaktadır. Çocuk için çok ciddi bir uğraş olan oyun aynı zamanda bir eğlence, gelişim ve eğitim kaynağıdır. Çocuk, oyun yoluyla sevincini, nefretini, sevgi arayışını ve saldırganlık gibi duygularını dışa vurabilmektedir. Çocuğun yaşamında önemli bir yeri olan oyun, çocuğun çevresi ile ilişki kurmasına, duygu ve düşüncelerini yansıtmasına yardımcı olabilmektedir .

İnsanın hayatına yön veren okul öncesi dönemde oyun, çocuklara doğal öğrenme ortamları sunarak çocukların sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel yönden gelişimlerini sağlamaktadır. Oyun etkinlikleri sayesinde çocuk; nesneleri tutma ve kullanma, bedenini kontrol etme, nesnelerin işleyiş tarzlarını kavrama yeteneği kazanır ve iletişim becerilerini geliştirir. Çocuk, oyun yoluyla sevincini, nefretini, sevgi arayışını ve saldırganlık gibi duygularını dışa vurabilmektedir. Çocuğun yaşamında önemli bir yeri olan oyun, çocuğun çevresi ile ilişki kurmasına, duygu ve düşüncelerini yansıtmasına yardımcı olabilmektedir.

Oyun potansiyeli üzerinde mekânın da etkisi vardır. Mekân bilincinin oluşması, algı ve motor gelişiminin uyarılması için çocuk çeşitli mekânları deneyimlemelidir. Çocuğun mekân duygusuna sahip olabilmesi için üstünde-altında, içinde-dışında, açık-kapalı, sağ-sol, yakın-uzak gibi çeşitli kavramları öğrenmesi gerekir. Biçimlerin, dokuların, renklerin, tasarımların ve seslerin tekrarı çocukların öğrenmesini sağlamak için önemlidir. Gerçekte her mekân ve her ortam eğitim için bir potansiyele sahiptir. Bir oyun alanı çocuğa biçim, boyut, sayı, parçalar arası ilişki vb. gibi kavramları geliştirmesi için yardımcı olmalıdır.

Çocuklar oynarken sosyal ve fiziksel çevreyle tanışmakta; oyunla yeteneklerinin farkına varıp paylaşma, yardımlaşma, sorumluluk alma ve kurallara uyma alışkanlığı edinmektedir. Çocukların olaylara bakışları ve davranışları oyunla gerçeklik kazanmaktadır .Oyunların seçiminde sahip olunan mekân ve araçların özelliklerinin ne olduğu da büyük önem taşır . Çocuk oyun alanları çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimi ile eğitimi için esas olan aktivitelerini desteklemek için tasarlanmış mekânsal bir eğitim ortamıdır. Çocukların sosyalleşme, yaşam ortamları ile doğa arasında ilişki kurma, eğlenme ve dinlenmelerini sağlama yönünden önem taşıyan bu alanlar, kentsel açık-yeşil alan sistemi içerisinde önemlidir . Kısacası, çocuğun gelişimindeki olumlu yararlarından dolayı çocuk oyun alanları da bireylerin hayatında ve kent tasarımında vazgeçilmez alanlardır . Oyun alanları, çocukların fazla enerjilerinin kabul edilebilir bir şekilde harcaması bakımından olumlu benlik gelişimi, yeteneklerin keşfedilmesi, çocuğun özgüven ve başarısı, gücünü kontrol edebilmesi, bilişsel, bedensel, psikolojik vb. gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Kapalı oyun alanları tıpkı kapalı spor salonları gibi işlev görmekte ve her türlü hava koşuluna karşı çocukların eğlence ve öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır . Kapalı oyun alanları alışveriş merkezi, restoranlar gibi mekanlarda yoğunluk göstermektedir. Ebeveynlerin bireysel zaman geçirmek istedikleri zaman dilimlerinde çocuklarının da eğlenceli ve faydalı vakit geçirmeleri amacıyla kapalı oyun alanları yapılmaktadır.Ayrıca zaman geçirmek / hafta sonunda eğlence için kapalı oyun alanları alışveriş merkezleri ve jumping; marketler, hastaneler, çocuk kültür merkezleri, oteller, okul öncesi eğitim, fast-food mağazaları, muayeneler, poliklinik, kütüphane, mağaza ve konut gibi yerlerdedir . Peki çocuk oyun alanları nasıl olmalıdır?

Oyun alanı temiz olmalı ve yeterli çeşitlilikte oyuncak yer almalı.

· Temizlik yine burada da çok önemli. Oyun alanı düzenli olarak temizlenmeli, top havuzu gibi oyuncakların olduğu mekanlara çocuklar ayakkabılarını çıkararak girmeli.

· Sadece top havuzu konulması bir oyun alanı için aslında yeterli değildir, farklı yaş grupları için alternatiflerin bulunması,mesela trambolin,dönence,tırmanma duvarları, mini oyun evleri gibi, alanın geniş, havadar ve güneş alan bir yerde olması, çocukların keyifle vakit geçirmesini sağlayacaktır.

· Oyun alanların bulunduğu yerleri ailelerin kolayca görebilmesi önemlidir. Kamera sistemi de bazı mekanlarda kullanılmaya başlamıştır.

· Havasız, güneş almayan alt katta izole edilmiş çocuk oyun alanları pek tercih edilmemektedir.

· En çok gelen yorumlardan birisi ise oyun alanında sorumlu kişilerin olmasıdır. Çocuklarla iletişimi iyi, tercihen çocuk gelişimi bölümünden mezun oyun ablası veya ağabeylerin çocuklarla ilgileniyor olması en çok tercih edilen özelliklerden.

· Yine oyun alanının sıcaklığının da çocukların üşüyeceği veya terleyeceği şekilde olmaması bekleniyor.

Görsel konfor, doğal ve yapay aydınlatma, renk, doku, malzeme vb.; işitsel konfor, gürültü, ses yalıtımı; ısısal konfor ise havalandırma, nem, hava kalitesi, ısıtma gibi çevre koşullarını içermektedir. İç mekanlarda hem kullanıcıların gereksinimlerini sağlamak hem de optimum konfor koşullarını oluşturmak için fiziksel çevre koşullarının gerekli niteliklerde olması gerekmektedir. Böylelikle kapalı oyun alanlarındaki koşullar düşünüldüğünde çocukların minimum enerji harcayacağı, sağlıklarına olumsuz yönde etmeyen ve güvenilir alan tasarımları sağlanacaktır.

Çocuklu ailelerin restoran seçiminde, çocuklarına yönelik ihtiyaç ve beklentilerinin etkili olduğunu ve çocuk dostu hizmetlere karşı olumlu bir bakış açısı sergilediklerini göstermektedir. Yani hedef pazarı çocuklu aileler olan restoranların, menülerine çocuklara uygun yiyecek ve içecekler eklemesi, sağlıklı/organik gıdalara ağırlık vermesi, çocuklara özel masa, sandalye/mama sandalyesi ve yemek takımları bulundurması önerilebilir. Ayrıca ebeveynlerin yemekte rahat etmeleri için oyun odaları ya da oyun parkları dizayn edilmesi müşteri tatminini arttıracaktır.

57 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page